< назад

КФМ - Известувања

Дејан Чолески е новиот претседател на Карате федерацијата на РС Македонија

Карате федерацијата на РС Македонија на ден 26 ноември 2023 година, во конгресната сала на домот на хуманитарните организации „Даре Џамбаз“ во Скопје, се одржа вонредно изборно Собрание
повеќе

Карате федерацијата на Македонија врачи Златна плакета за успешната соработка со НЛБ Банка АД Скопје

Во знакот на добрата соработка, генералниот директор на НЛБ Банка АД Скопје господинот Бранко Грегановиќ неделава оствари средба со претставници на Карате федерацијата на Македонија.Од страна на Александар Кузмановски, селектор за сениори во борби и Игор Миноски, стручен соработник на Федерацијата беше врачена Златна плакета во знак на досегашната успешна соработка со надеж таа да продолжи и да се продлабочи
повеќе

Демант од селекторот во борби за сениори, Александар Кузмановски

Ја известуваме јавноста дека Александар Кузмановски како селектор на сениори во Карате федерација на РС Македонија и стручниот тим на националната селекција во дисциплината борби не направиле никаква неправилност или непрофесионалност во врска со настапот на сениорската карате репрезентација на Македонија на неодамна одржаното светско првенство во Будимпешта како што изјави Карате клубот „Макпетрол“ и тренерот на КК „Макпетрол“, Бошко Заборски
повеќе

Демант до здружението „Карате унија на албанците на Северна Македонија“

Во врска со дадената објава на здружението „Карате унија на албанците во Северна Македонија“ за неодобрување на одржување на таканареченото сеалбанско првенство на ден 26.11.2023 година го објавувамe следниот демант укажувајќи дека во целост се изнесени невистини и погрешни толкувања и тоа
повеќе

Младинските Државно и Плеј оф првенства ги определија натпреварувачите за настап ЕП во Грузија

Во салата „Антон Димитров“ во општината Буте изминатите два викеднда се одржаа двете првенства за кадети, јуниори и помлади сениори У21, кои ги определија репрезентативците кои ќе настапат на следното Европско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, што ќе се одржи од 09-11.02.2024 година во Тбилиси, Грузија
повеќе

Прес конференција пред настап на СП за сениори што ќе се одржи во Будимпешта, Унгарија

Пред поаѓање за најзначајниот настан за оваа година - 26тото светско првенство за сениори што ќе се одржи од 24 до 29 октомври 2023 година во Будимпешта, Унгарија во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција
повеќе

Честит 11-ти Октимври

Карате федерацијата на Македонија на сите членови како и на сите македонски граѓани им го честита државниот празник 11-ти Октомври, Денот на народното антифашистичко востание, симболот на непокорот и слободарскиот дух на македонскиот народ
повеќе

Заеднички подготовки со хрватската сениорска репрезентација

Македонската и хрватската сениорска карате репрезентација од 5ти до 10ти октомври ќе одржат заеднички тренинг подготовки во Охрид според планот и програмата пред настап на Светското првенство што ќе се одржи од 24-29 октомври во Будимпешта, Унгарија
повеќе

Резултати од настапот на Балканското првенство за сениори и ветерани 2023

И последниот ден на Балканското првенство за сениори и ветерани не помина без успех. Нашиот машки тим во состав: Глигор Хаџи-Кимов, Берат Јакупи, Мурсел Мисини, Емил Павлов, Петар Спасеновски, Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски успеаа да освојат сребрен медал
повеќе

Успешен и вториот ден од Балканското првенство за сениори и ветерани во Тирана

И вториот ден на Балканското првенство за сениори и ветерани помина со успеси од нашите репрезентативци. Најпрво нашиот машки ката тим успеа да го освои сребрени медали и со тоа да го остварат најдобриот сениорски резултат на овие натпреварувања. Во индивидуален настап во машки кати Кристијан Бајовски го освои петтото место
повеќе

Успешен старт на првиот ден од Балканското првенство за сениори и ветерани што се одржува во Тирана Албанија

На првиот ден од Балканското првенство во карате нашите репрезантивци во сениорска конкуренција освоија еден сребрен, еден бронзен, три петти и три седми места
повеќе

Хрватската и македонскта сениорска репрезентација на заеднички подготовки пред настапот на СП во Будимпешта

Хрватскиот карате сојуз потврди дека комплетниот состав на хрватската сениорска карате репрезентација заедно со своите најдобри тренери и селектори во борби кој брои вкупно 20 лица ќе одржат заеднички подготовки со македонската сениорска репрезентација во борби во периодот од 05 до 10 октомври во Охрид
повеќе

Одржано Плеј оф првенсто за сениори

Во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје денес 10.09.2023 година се одржа и Плеј оф натпреварот за сениори. Победниците од ова првенство ќе бидат учесници на Светското првенство што ќе се одржи од 24-29 октомври 2023 година во Будимпешта, Унгарија
повеќе

Пренос од Куп на Македонија првенството за сениори 02.09.2023 година

Државното првенство за сениори „Куп на Македонија“ што ќе се одржи на ден 02.09.2023 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје, ќе биде пренесувано во живо на стриминг телевизијата на Македонскиот олимписки комитет, МОК ТВ на следниов линк
повеќе

Информација за пререгистрација на натпреварувачи за летен преоден рок

Согласно Член 21 од важечкиот ПРАВИЛНИК ЗА РЕГИСТРАЦИЈА НА КАРАТЕ КЛУБОВИ И НАТПРЕВАРУВАЧИ, натпреварувачите кои сакаат да го променат клубот во кој членуваат, тоа може да го сторат согласно одредбите од Правилникот и тоа во термините кои се определени како преодни рокови
повеќе

Завршни подготовки на сениорската репрезентација пред настап на ЕП во Гвадалахара, Шпанија

Македонската сениорска репрезентација која ќе настапи на 58то Европско првенство за сениори, кое годинава од 22-26 март ќе се одржи во Гвадалахара, Шпанија, одржа заеднички подготовки со црногорската репрезентација од 14-17.03.2023 година во Бар, Црна Гора
повеќе

СООПШТЕНИЕ!

Карате Федерацијата на Македонија ја информира спортската јавност дека за репрезентативците Емил Павлов, Вероника Костовска и Петар Спасеноски ќе бидат целосно подмирени трошоците за престојното ЕП за сениори кое ќе се одржи во периодот од 23-26.03.2023 година во Гвадалахара, Шпанија, а согласно Правилникот за наградување на спортистите при КФРСМ
повеќе

Пренос од Ппеј оф првенството за сениори 25.02.2023 година

Плеј оф првенството за сениори што ќе се одржи на ден 25.02.2023 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје, ќе биде пренесувана во живо на стриминг телевизијата на Македонскиот олимписки комитет
повеќе

Пренос од Државното првенство за сениори 18.02.2023 година

Државното првенство за сениори што ќе се одржи на ден 18.02.2023 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје, ќе биде пренесувана во живо на стриминг телевизијата на Македонскиот олимписки комитет
повеќе

Зимски судиско - тренерски семинар - 2023

Согласно правилникот за работа на СК на КФРСМ, во периодот од 10 до 12.02.2023 беше реализиран зимскиот редовен судиско-тренерски семинар. Истиот беше уредно најавен и се изведе во просториите на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје
повеќе

Прием кај директорот Мојсовски по освоените бронзени медали на Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски на ЕП во Ларнака, Кипар

По повод успешниот настап на нашите репрезентивци на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, што се одржа од 03-05 февруари 2023 година во Ларнака, Кипар, односно двете освоени бронзените медали на Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, како и високото петто место на Викторија Јовановски, беше вистинска причина за денешниот прием кај директорот на Агенцијата за млади и спорт г-динот Наумче Мојсовски
повеќе

Две бронзи од Европското првенство за кадети, јуниори и У21 што се одржа во Ларнака, Кипар

На Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, што се одржуваше од 03-05 февруари 2023 година во Ларнака, Кипар, репрезентативците во дисциплината У21 кумите -84 и +84 Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, освоија бронзени медали
повеќе

Едукативен семинар на тема Анти-Допинг

Карате федерацијата на РС Македонија во соработка со Националната Анти-Допинг комисија при Агенцијата за млади и спорт, на ден 28.01.2023 година (сабота) во 16:30 часот во просториите на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје организираше едукативен семинар на тема Анти-Допинг
повеќе

Информација за пререгистрација на натпреварувачи за зимски преоден рок

Согласно Член 21 од важечкиот ПРАВИЛНИК ЗА РЕГИСТРАЦИЈА НА КАРАТЕ КЛУБОВИ И НАТПРЕВАРУВАЧИ, натпреварувачите кои сакаат да го променат клубот во кој членуваат, тоа може да го сторат согласно одредбите од Правилникот и тоа во термините кои се определени како преодни рокови
повеќе

Спасеновски и Костовска најдобри каратисти на Македонија за 2022 година

Карате федерацијата на Македонија на свеченост во Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје ги избра најдобрите за 2022 година. Бронзениот од Европското првенство, Петар Спасеновски е избран за најдобар каратисти на Македонија во борби, додека Вероника Костовска го доби признанието кај дамите
повеќе

НАЈУСПЕШНИ ВО КАРАТЕ СПОРТОТ ЗА 2022 ГОДИНА

Со особена чест и задоволство Ве покануваме да присуствувате на свеченоста по повод доделување на признанијата НАЈУСПЕШНИ ВО КАРАТЕ СПОРТОТ ЗА 2022 ГОДИНА. Настанот че се одржи на 08.јануари 2023 годиан со почеток во 13:00 часот во амфитеатарот при Универзитетот за туризам и менаџмен во Скопје.
повеќе

Одржано Државното изборно првенство и Плеј оф за кадети, јуниори и помлади сениори У21

Изминатите два викенда, на ден 26.11 во салата „Младост“ во Гостивар како и на 04.12.2022 година во салата „Работнички“ во Скопје, се одржаа Државното изборно првенство и Плеј оф натпреварите за кадети, јуниори и помлади сениори У21. На Државното изборно првенството беа пријавени вкупно 48 клубови со 220 пријави на натпреварувачи
повеќе

Прием кај директорот Мојсовски по освоените сребрени медали Стефан и Витомир на Светското првенство во Коња, Турција

Двата освоени сребрени медали на Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ на 12-тото Светско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 26-30.10.2022 година во Коња, Турција
повеќе

Прес конференција за Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 - Бар, Црна Гора

На прес конференцијата по настапот на младинската репрезентација на Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 04-06.11.2022 година во Бар, Црна Гора, селекторот за помлади сениори У21 во борби Александар Кузмановски го изрази своето задоволството
повеќе

Успешен настап на Балканското првенство за кадети, јуниори и У21 во Бар, Црна Гора

На Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 04-06.11.2022 година во Бар, Црна Гора, македонската младинска репрезентација постигна уште еден значаен успех освојувајки 12 медали од кои: 7 златни, 2 сребрени и 3 бронзени медали
повеќе

Сребрени медали за Стефан и Витомир на Светското првенство во Коња, Турција

На последниот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, настапија двајцата наши натпреварувачи кој во финалето во категорија -84 кг настапи Витомир Трајковски против италианецот Фиоре Матео иако го даде својот максимум не беше доволно да извојува победа и да освои златен медал , на крај резутатот заврши 4-1 за италианскиот репрезентативец . Витомир Трајковски е вицешапион на Свет во карате во својата категорија
повеќе

Финале за Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски

Одлични вести на третиот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржува во Коња, Турција. Нашите репрезентативци во У21 категориите во -84 кг на Витомир Трајковски и во +84 кг на Стефан Стојановиќ двајцата успеаа да се изборат во финале на најелитното младинско првенство во светот.
повеќе

Седмо и деветто место на СП за младинци во Коња, Турција

На вториот ден од одржувањето на Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, нашата натпреварувачка Михаела Мишковска во категорија -53 јуниори освои 7-мо место, додека Лупче Михајлов во категорија -68 јуниори го освои 9-тото место
повеќе

Изгласана доверба на актуелниот претседател Петар Белистојаноски

Врз основа на член 28, став 1, 2 и 4 од Статутот на Карате федерацијата на РС Македонија, на ден 15.10.2022 година, во салата на домот „Даре Џамбаз“ се одржа Вонредно Собрание на КФРСМ на кое се гласаше за доверба на претседателот на КФРСМ
повеќе

Одржани подготовките пред светското првенство за кадети, јуниори и У21 - Коња, Турција

Во салата при ООУ „Гоце Делчев“ во населбата Лисиче во Скопје денес се одржа заеднички тренинг пред претстојното светско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што ќе се одржи од 26-30.10.2022 година во Коња, Турција
повеќе