< назад

Календар

2021

МЕЃУНАРОДНА ПРОГРАМА

1. Премиер лига 12-14.03.2021, Истанбул, Турција - Одржанo;
2. Премиер лига 30.04-02.05.2021, Лисабон, Португалија;
3. Младинска лига 07-09.05.2021, Лимасол, Кипар;
4. Европско првенство за сениори 19-23.05.2021 Пореч, Хрватска;
5. Токио 2020 - Квалификациски турнир 11-13.06.2021 Париз, Франција;
6. WKF Младински камп 28.06-01.07.2021 Пореч, Хрватска;
7. Младинска лига 02-04.07.2021 Пореч, Хрватска;
8. Токио 2020 - Олимписки игри 05-07.08.2021 Токио, Јапонија;
9. Европско првенство за кадети, јуниори и У21, 20-22.08.2021, Тампере, Финска;
10. Премиер лига 03-05.09.2021, Ташкент, Узбекистан;
11. Младинска лига 17 - 19.09.2021, Истанбул, Турција;
12. Премиер лига 01-03.10.2021, Москва, Русија;
13. Премиер лига 29-31.10.2021, Рабат, Мароко;
14. Светско првенство за сениори 16 - 21.11.2021 Дубаи, ОАЕ;
15. Младинска лига 09-12.12.2021, Венеција, Италија.

ДРЖАВНА ПРОГРАМА

1. Државно првенство за сениори 27.03.2021, Скопје - Одржано;
2. Државно првенство за деца 2021, Конкурс - Одложено;
3. Државно првенство за кадети, јуниори и У21 19-20.06.2021, Конкурс;
4. Државен изборен турнир за сениори 04.09.2021, Конкурс;
5. Плеј-оф турнир за сениори 05.09.2021, Конкурс;
6. Државен изборен турнир за кадети, јуниори и У21, 04.12.2021, Конкурс;
7. Плеј-оф турнир за кадети, јуниори и У21, 05.12.2021, Конкурс;
8. Трофеј Македонија 11.12.2021, Конкурс;

КЛУБСКИ ТУРНИРИ

1. „Солидарност Опен 2021“, 16.05.2021, Скопје;
2. „Фунакоши Опен 2021“, 29.05.2021, Скопје;
3. „Меѓународне турнир Тетово Опен 2021“ 11.09.2021, Тетово;
4. „Турнир за сениори - Топ 10“, 12.09.2021, Тетово;
5. „Златен куп, Тетово 2021“, 25-26.09.2021, Тетово;
6. „Струга Опен 2021“ 02-03.10.2021, Струга;
7. „13 Ноември“, 13.11.2021, Скопје.

2020

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

  1. Премиер лига 24-26.01.2020 Париз, Франција - Одржано
  2. Европско првенство за кадети, јуниори и У21 07-09.02.2020 Будимпешта, Унгарија - Одржано
  3. Премиер лига 14-16.02.2020 Дубаи, ОАЕ - Одржано
  4. Премиер лига 28.02-01.03.2020 Салзбург, Австрија - Одржано
  5. Премиер лига 13-15.03.2020 Рабат, Мароко - Откажано
  6. Европско првенство за сениори 25-29.03.2020 Баку, Азебејџан - Откажано
  7. Медитеранско првенство за сениори 03-05.04.2020 Никозија, Кипар - Откажано
  8. 24-то Балканско првенство за деца 10-12.04.2020 Конкурс - Откажано
  9. Премиер лига 17-19.04.2020 Мадрид, Шпанија - Откажано
  10. Младинска лига 01-03.05.2020 Лимасол, Кипар - Откажано
  11. Токио 2020 - Квалификациски турнир 08-10.05.2020 Париз, Франција - Откажано
  12. СКФ Младински камп 29.06-02.07.2020 Пореч, Хрватска - Откажано
  13. Младинска лига 03-05.07.2020 Пореч, Хрватска - Откажано
  14. Токио 2020 - Олимписки игри 06-08.08.2020 Токио, Јапонија - Откажано
  15. Премиер лига 09-11.10.2020 Москва, Русија - Откажано
  16. Балканско првенство за сениори 24-25.10.2020 Конкурс - Откажано
  17. Светско првенство за сениори 17-22.11.2020 Дубаи, ОАЕ - Откажано
  18. Балканско првенство за кадети, јуниори и У21 28-30.11.2020 Конкурс - Откажано
  19. Младинска лига 04-06.12.2020 Венеција, Италија - Откажано


ДРЖАВНА ПРОГРАМА

  1. Државно првенство за сениори 11.01.2020 Скопје - Одржано
  2. Плеј-оф турнир за сениори 12.01.2020 Скопје - Одржано
  3. Државно првенство за деца 07.03.2020 Конкурс - Одржано
  4. Државен изборен турнир за сениори 05.09.2020 Конкурс - Откажано
  5. Плеј-оф турнир за сениори (2) 06.09.2020 Конкурс - Откажано
  6. Државно првенство за кадети, јуниори и У21 14.11.2020 Конкурс - Откажано
  7. Плеј-оф турнир за кадети, јуниори и У21 15.11.2020 Конкурс - Откажано
  8. Трофеј Македонија 12.12.2020 Конкурс - Откажано


КЛУБСКИ ТУРНИРИ

  1. Фунакоши Гичин Опен 2020 - КК Фунакоши Гичин - Скопје 14.03.2020 Скопје - Откажано
  2. Солидарност Опен 2020 - КК Солидарност - Скопје 05.04.2020 Скопје - Откажано
  3. Куп на Гостивар 2020 25-26.04.2020 Гостивар - Откажано
  4. Гази Баба Опен 2020 - КК Тигар - Скопје 09.05.2020 Скопје - Откажано
  5. Охрид Опен 2020 - КК Чоле - Охрид 23.05.2020 Охрид - Откажано
  6. Тетово Опен 2020 - КК Фати - Тетово 13.09.2020 Тетово - Откажано
  7. Златен Куп Тетово 2020 - КК Шкендија - Тетово 20.09.2020 Тетово - Откажано
  8. Струга Опен 2020 - КК Дрини - Струга 03-04.10.2020 Струга - Откажано
  9. Меѓународен турнир Никола Грдановски Нике - КК Металург - Скопје 17.10.2020 Скопје - Откажано
  10. Меѓународен турнир 13-ти Ноември - КК Цветан Димов - Скопје 07-08.11.2020 Скопје - Откажано

2019

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

25-27.01.2019 Премиер лига Париз, Франција
08-10.02.2019 Европско првенство за кадети, јуниори и У21 Алборг, Данска
15-17.02.2019 Премиер лига Дубаи, ОАЕ
02-04.03.2019 Серија А Салзбург, Австрија
28-31.03.2019 Европско првенство за сениори Гвадалахара, Шпанија
06-07.04.2019 Медитеранско првенство Анталија, Турција
19-21.04.2019 Премиер лига Рабат, Мароко
26-27.04.2019 21-во Балканско првенство за сениори Чачак, Србија
17-19.05.2019 Серија А Истанбул, Турција
31.05-02.06.2019 24-то Балканско првенство за деца Бања Лука, БиХ
07-09.06.2019 Премиер лига Шангај, Кина
29-30.06.2019 Европски игри Минск, Белорусија
05-07.07.2019 Младинска лига Умаг, Хрватска
06-08.09.2019 Премиер лига Токио, Јапонија
04-06.10.2019 Премиер лига Москва, Русија
23-27.10.2019 Светско првенство за кадети, јуниори и У21 Сантјаго, Чиле
29.11-01.12.2019 Премиер лига Мадрид, Шпанија
15.12.2019 Балкански карате турнир Скопје, Македонија
13-15.12.2019 Младинска лига Венеција, Италија

ДРЖАВНА ПРОГРАМА

23.02.2019 Државно првенство за сениори Скопје
24.02.2019 Play-off турнир за сениори Скопје
04-05.05.2019 Државно првенство за деца Кавадарци
31.08.2019 Државен изборен турнир за кадети, јуниори и У21 Скопје
16-17.11.2019 Државно првенство за кадети, јуниори и У21 Скопје
23-24.11.2019 Плеј-оф турнир за кадети, јуниори и У21 Скопје
14-15.12.2019 Трофеј Македонија Скопје

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

09.03.2019 Фунакоши Гичин Опен 2019 - КК Фунакоши Гичин - Скопје Скопје
31.03.2019 Солидарност Опен 2019 - КК Солидарност - Скопје Скопје
06.04.2019 Меморијален турнир Димче Кичевски - КК Скопје - Скопје Скопје
13.04.2019 Гази Баба Опен 2019 - КК Тигар - Скопје Скопје
19.05.2019 Охрид Опен 2019 - КК Чоле - Охрид Охрид
14.09.2019 Јубилеен карате турнир 50 години Тиквеш  Кавадарци
22.09.2019 Златен Куп Тетово 2019 - КК Шкендија - Тетово Тетово
05.10.2019 Струга Опен 2019 - КК Дрини -  Струга Струга
12.10.2019 Меѓ. турнир Никола Грдановски Нике - КК Металург - Скопје Скопје
19.10.2019 Куп на Гостивар 2019 Гостивар
03.11.2019 Тетово Опен 2019 - КК Фати - Тетово Тетово
10.11.2019 Меѓ.  турнир 13-ти Ноември - КК Цветан Димов - Скопје Скопје

2018

2017

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

- 13-15 февруари, Гран при Кроација, Самобор (Хрватска) 

- 17-19 февруари, 44-то Европско првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 год. Софија (Бугарија)

- 17-19 март, Карате 1 Премиер Лига, Ротердам (Холандија)

- 25-26 март, Балканско првенство за сениори, Србија

- 04-07 мај, 52-ро Европско првенство за сениори, Самсун (Турција)

- 19-21 мај, Балканско првенство за деца 11-14 год. Турција

- 26.06 - 02.07, 10-ти СКФ тренинг камп и Карате 1 Светски куп за млади, Умаг (Хрватска) 

- 26-29 октомври, Светско првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 год. Тенерифе (Шпанија)

- 08-10 декември, Балканско првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 год. Црна Гора 

 

ДРЖАВНИ ПРВЕНСТВА

- 20-22 јануари, Тренерско - судиски семинар

- 04 март, Државно првенство за сениори

- 30 април, Државно првенство за деца 11 - 14 год.

- 27-28 мај, Државно првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 год. 

- 10-11 јуни, Плеј - оф за кадети, јуниори и сениори до 21 год. 

 

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

- 11 март, Фунакоши Гичин опен - КК Фунакоши Гичин, Скопје

- 4 август, Гази Баба Опен - КК Тигар, Скопје

- 23 април, Кичево опен - КК Ринија, Кичево

- 14 мај, Солидарност Опен - КК Солидарност, Скопје 

- 16 септември, Тетово Опен - КК Фати, Тетово

- 24 септември, Златен куп Тетово - КК Шкендија, Тетово

- 07 октомври, Струга Опен - КК Дрини, Струга 

- 14 октомври, Меѓународен турнир Никола Грдановски - Нике - КК Металург, Скопје

- 11 ноември, 13-ти ноември - КК Цветан Димов, Скопје 

 

2016 

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

- 05-07 февруари, 43 - то Европско првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 година, Лимасол (Кипар)

- 27-28 февруари, Балканско првенство за сениори, Истанбул (Турција) 

- 12-13 март, Карате 1 – Светски куп, Нова Горица (Словенија)

- 16-17 април, Карате 1 – Премиер лига, Салцбург (Австрија)

- 05-08 мај, 51-во Европско првенство за сениори, Монпеље (Франција)

- 27-29 мај, Балканско првенство за деца, Ниш (Србија)

- 04-05 јуни, 14-то Европско првенство за региони, Кочаели (Турција)

- 27.06-03.07, 9-ти СКФ тренинг камп и Карате 1 Светски куп за млади, Умаг (Хрватска)

- 03-04 септември, Карате 1 – Премиер лига, Истанбул (Турција)

- 10-11 септември,  Медитеранско првенство за сениори, Тарагона (Шпанија)

- 25-30 октомври, Светско првенство за сениори, Линц (Австрија)

- 09-11, декември, Балканско првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 година, Сараево (Босна и Херцеговина)

 

ДРЖАВНИ ПРВЕНСТВА

- 13-14 февруари, Државно првенство за сениори

- 09-10 април, Државно првенство за деца од 11-14 години

- 05-06 ноември, Државно првенство за кадети, јуниори и сениори до 21 година

- 12-13 ноември, Активности на Карате Федерација на Македонија

 

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

- 12 марти, Фунакошин гичин - КК Фунакоши Гичин, Скопје

- 02 април, Гази Баба – Опен 2016 - КК Тигар, Скопје

- 23 април, Кичево Опен - Кичево

- 08 мај, Солидарност Опен - КК Солидарност, Скопје

- 24-25 септември, Струга Опен - КК Дрини, Струга

- 15-16 октомври, Тетово Опен - КК Фати, Тетово

- 8-9 октомври, Меѓународен турнир Никола Грдановски - Нике - КК Металург, Скопје

- 12 ноември, 13-ти Ноември - КК Цветан Димов, Скопје

 

2015

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

06-08 Февруари, 42-ро Европско првенство за кадети и јуниори и 7-мо првенство за јуниори до 21 година, Цирих (Швајцарија), резултати
21-22 Февруари, Балканско првенство за сениори, Чачак (Србија) резултати
19-22 Март, 50-то Европско првенство за сениори, Истанбул (Турција) резултати
30-31 Мај, Балканско првенство за деца, Херцег Нови (Црна Гора)
06-07 Јуни, 13-то Европско првенство за региони, Париз (Франција)
13-14 Јуни, 1-ви Европски игри, Баку (Азербејџан)
29.06-05.07, 8-ми СКФ тренинг камп и Карате 1 светски куп за млади, Умаг (Хрватска)
03-04 Октомври, Медитеранско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година, Александрија (Египет)
12-15 Ноември, Светско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година, Џакарта (Индонезија)
12-13 Декември, Балканско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година, Дубровник (Хрватска)

ДРЖАВНИ ПРВЕНСТВА

11 Јануари, Државно првенство за сениори (резултати, косистеми и репасаж)
31 Јануари, Плеј-оф за сениори (резултати и косистеми)
09-10 Мај, Државно првенство за деца од 11-14 години и Државен турнир за деца
12-13 Септември, Државно првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година
04 Декември, Државно првенство во училишен спорт

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

15 Март, Фунакоши Гичин опен (резултати)
28 Март, Гази Баба Опен (резултати и косистеми)
19 Април, Солидарност Опен (резултати и косистеми)
17 Мај, Кичево Опен (резултати)
23 Мај, Лорд Куп 2015 (резултати)
27-28 Септември, Струга Опен (резултати)
10-11 Октомври, Маваши 2015 (резултати)
24-25 Октомври,  Тетово опен (резултати)
07-08 Ноември,  Меѓународен Меморијален турнир Никола Грдановски Нике (резултати)
14 Ноември, Меѓународен карате турнир 13 Ноември (резултати)

2014

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

07 - 9 Февруари, Европско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21.г, Лисабон, Португалија (резултати)
08-09 Март, Карате 1 Премиер Лига, Алмере, Холандија
15-16 Март, Светски куп, Лашко, Словенија
02 - 04 Мај, Европско првенство за сениори, Тампере - Финска  (резултати)
07-08 Јуни, Европско првенство за региони, Измир - Турција (резултати)
14 - 15 јуни, Балканско првенство за деца од 11-14 години,  (резултати)
19 - 22 Јуни, Светско универзитетско првенство - Бар, Црна Гора (резултати)
20-21 Јуни, Карате 1 Премиер Лига, Џакарта, Индонезија
30-31 Август, Карате 1 Премиер Лига, Окинава, Јапонија
06-07 Септември, Карате 1 Премиер Лига, Истанбул, Турција
13 - 14 Септември, Медитеранско првенство за сениори, Црна Гора (резултати)
27-28 Септември, Карате 1 Премиер Лига, Ханау, Германија (резултати)
11-12 Октомври, Карате 1 Премиер Лига, Салзбург, Австрија(резултати)
18-19 Октомври, Балканско првенство за сениори, Охрид, Македонија (резултати)
05 - 09 Ноември, Светско првенство за сениори, Бремен - Германија (резултати)
13 14 декември, Балканско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година, (резултати)

ДРЖАВНИ ПРВЕНСТВА

01 - 02 Март, Државно првенство за сениори (резултати)
22- 23 Март, Плеј офф за сениори (резултати)
10 - 11 Мај, Државно првенство за деца од 11-14 год. и награден турнир за деца (резултати)
25 Мај, Државен изборен турнир за сениори (резултати)
28 Јуни, Плеј офф  за сениори (резултати)
22 - 23 Ноември, Државно првенство за кадети,  јуниори и јуниори до 21 година (резултати)
29 - 30 Ноември, Изборен турнир за кадети, јуниори и јуниори до 21година (резултати)
05 Декември, Држвно првенство во училишен спорт (резултати)

 

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

29 Април, Гази Баба Опен (резултати)
26 Април, Фунакоши Гичин опен (резултати)
04 Мај, Кичево Опен (резултати)
24 Мај, Лорд Куп 2014 (резултати)
01 Јуни, Солидарност Опен (резултати)
20 Септември, 40 години КК Цветан Димов (резултати)
27-28 Септември, Струга Опен (резултати)
04-05 Октомври, Маваши 2014 (резултати)
25 Октомври,  Меѓународен Меморијален турнир Никола Грдановски Нике (резултати)
07 Декември, Куп на Тетово (резултати)
 

 

2013

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

  • 08 - 10 Февруари, Европско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21.г, Коња- Турција (резултати)
  • 29 - 31Март, Балканско првенство за за кадети, јуниори и јуниори до 21.г и деца од 11-14 години, Крагујевац - Србија (резултати)
  • 09 - 12 Мај, Европско првенство за сениори, Будимпешта - Унгарија (резултати)
  • 25 - 26 Мај, Медитеранско првенство за за кадети, јуниори и јуниори до 21.г и деца од 11-14 години, Никозија - Кипар (резултати)
  • 08 - 09 Јуни, Европско првенство за региони, Подгорица - Црна Гора
  • 21 - 30 Јуни, Медитерански игри, Турција (резултати)
  • 07 - 10 Ноември, Светско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21.г, Гвадалахара - Шпанија

ДРЖАВНИ ПРВЕНСТВА

  • 02 - 03 Март, Државно првенство за деца од 11-14 год. и награден турнир за деца резултати
  • 23 Март, Државно првенство за сениори и државен турнир за ветерани резултати
  • 06 Април, Изборен турнир за сениори,резултати  и косистеми
  • 07-08 Декември, Државно првенство за кадети,  јуниори и јуниори до 21 година
  • 21-22 Декември, Изборен турнир за кадети, јуниори и јуниори до 21г
  • Декември, Училишно првенство
     

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

  • 13 Април, Гази Баба Опен резултати
  • 12 Мај, Солидарност Опен резултати
  • 25 Мај, Лорд Куп 2013
  • 08 Јуни, Кичево Опен резултати
  • 21-22 Септември, Струга Опен
  • 12 Октомври, Маваши 2013
  • 13 Октомври, Дебар 2013
  • 26 Октомври, 32-ри Меѓународен Меморијален турнир Никола Грдановски Нике
  • 23 Ноември, Топ 10 Тетово
  • 23 Ноември, Куп на Гостивар

 

 

2012

МЕЃУНАРОДНИ ПРВЕНСТВА

  • 10 - 12 Февруари, Европско првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21.г, Баку - Азербејџан (резултати)
  • 16 - 18 Март, Балканско првенство за сениори и деца од 11-14 години, Херцен Нови - Црна Гора (резултати)
  • 10 - 13 Мај, Европско првенство за сениори, Тенерифе - Шпанија   (резултати)
  • 09 - 10 Јуни, Европско првенство за региони, Москва - Русија (резултати)
  • 12 - 15 Јули, Светско универзитетско првенство, Братислава - Словачка
  • 05 - 07 Октомври, Медитеранско првенство, Тузла - Босна и Херцеговина (резултати)
  • 21 - 25 Ноември, Светско првенство за сениори, Париз - Франција (резултати)

ДРЖАВНИ ПРВЕНСТВА

КЛУПСКИ ТУРНИРИ

  • 21 Април, Лорд куп, КК Аеродром
  • 06 Мај, Кичево опен, КК Ринија
  • 13 Мај, Солидарност опен, КК Солидарност
  • 27 Мај, Куп „Елвир Аломеровиќ, КК Ѓорче Петров
  • 09 Јуни, Гази Баба опен, КК Тигар
  • 29 Септември, Струга опен, КК Дрини - (Резултати)
  • 13(14) Октомври, Маваши опен, КК Маваши
  • 20 Октомври, Куп на Гостивар, КК Фати - (Резултати)
  • 03 Ноември, Нике, КК Металург