Прием кај директорот Мојсовски по освоените сребрени медали Стефан и Витомир на Светското првенство во Коња, Турција

Двата освоени сребрени медали на Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ на 12-тото Светско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 26-30.10.2022 година во Коња, Турција

Прес конференција за Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 - Бар, Црна Гора

На прес конференцијата по настапот на младинската репрезентација на Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 04-06.11.2022 година во Бар, Црна Гора, селекторот за помлади сениори У21 во борби Александар Кузмановски го изрази своето задоволството

Успешен настап на Балканското првенство за кадети, јуниори и У21 во Бар, Црна Гора

На Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 04-06.11.2022 година во Бар, Црна Гора, македонската младинска репрезентација постигна уште еден значаен успех освојувајки 12 медали од кои: 7 златни, 2 сребрени и 3 бронзени медали

Сребрени медали за Стефан и Витомир на Светското првенство во Коња, Турција

На последниот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, настапија двајцата наши натпреварувачи кој во финалето во категорија -84 кг настапи Витомир Трајковски против италианецот Фиоре Матео иако го даде својот максимум не беше доволно да извојува победа и да освои златен медал , на крај резутатот заврши 4-1 за италианскиот репрезентативец . Витомир Трајковски е вицешапион на Свет во карате во својата категорија

Финале за Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски

Одлични вести на третиот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржува во Коња, Турција. Нашите репрезентативци во У21 категориите во -84 кг на Витомир Трајковски и во +84 кг на Стефан Стојановиќ двајцата успеаа да се изборат во финале на најелитното младинско првенство во светот.

Седмо и деветто место на СП за младинци во Коња, Турција

На вториот ден од одржувањето на Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, нашата натпреварувачка Михаела Мишковска во категорија -53 јуниори освои 7-мо место, додека Лупче Михајлов во категорија -68 јуниори го освои 9-тото место

Тројца селектори со највисоки WKF лиценци

Карате Федерација на РС Македонија доби уште тројца лиценцирани тренери од страна на Светската карате федерација

Втори подготвителни заеднички тренинзи на младинската репрезентација

Во салата при ООУ „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче, Скопје на ден 16.10.2022 година се одржаа вторите заеднички тренинзи на младинската репрезентација

Изгласана доверба на актуелниот претседател Петар Белистојаноски

Врз основа на член 28, став 1, 2 и 4 од Статутот на Карате федерацијата на РС Македонија, на ден 15.10.2022 година, во салата на домот „Даре Џамбаз“ се одржа Вонредно Собрание на КФРСМ на кое се гласаше за доверба на претседателот на КФРСМ

Пренос од Вонредно Собрение на КФРСМ

Со цел да се овозможи пристап во работата на Вонредното Собрание на КФРСМ, со помош на Македонскиот олимписки комитет обезбеден е пренос на следниот линк

Одржани подготовките пред светското првенство за кадети, јуниори и У21 - Коња, Турција

Во салата при ООУ „Гоце Делчев“ во населбата Лисиче во Скопје денес се одржа заеднички тренинг пред претстојното светско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што ќе се одржи од 26-30.10.2022 година во Коња, Турција

Целосно финансирање за настап на СП во Коња, Турција

По предлог на претстедателот на Kарате федерација на РС Македонија, г. Петар Белистојаноски и подржано од членовите на извршниот одбор, изгласано е ЦЕЛОСНО финансирање на натпреварувачите-репрезентативците кои ќе учествуваат на светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, кое ќе се одржи од 26-30.10.2022 во Коња, Р. Турција

Куп на Македонија за кадети, јуниори и помлади сениори У21

Во спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид, на ден 24.09.2022 година, се одржа натпреварот „Куп на Македонија“ за кадети, јуниори и помлади сениори У21. Овој натпревар беше критериумски за определување на репрезентативци за настап на светското првенсво во карате што ќе се одржи од 26 - 30 октомври 2022 година во Конија, Турција

Одржан зимскиот судиско - тренерски семинар

Во организација на Судиската комисија на Карате федерацијата на РС Македонија во периодот од 16.09 до 18.09.2022 година во Скопје се одржа летниот судиско-тренерски семинар за 2022 година. Предавач на семинарот беше нашиот истакнат светски судија Боби Војдиновски

Одржан заеднички тренинг - „Ден за карате“

Денес во салата при ООУ „Гоце Делчев“ во населбата Лисиче во Скопје се одржа заеднички тренинг под наслов „Ден за карате“. На истиот беа поканети сите клубови членки на Карате федерацијата на РС Македонија заедно со своите тренери и натпреварувачи од сите возрасни категории

Директорот Мојсовски му додели плакета на каратистот Михајлов

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, денес оствари средба со каратистот Љупчо Михајлов кој освои бронзен медал на Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка

Михајлов: Бронзениот медал од ЕП мотив за поголем резултат на СП

Освојувачот на бронзениот медал, 16-годишниот Љупчо Михајлов, на денешната прес-конференција по повод освоениот бронзен медал во категоријата јуниори до 68 кг. на 49-то Европското првенство во карате за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка, има цел да се пласира во финалето на следното Светско првенство во Турција

Бронзен медал и две петти места од ЕП за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа во Прага, Чешка

Љупче Михајлов во тежинската категорија -68 кг. освои бронзениот медал во јуниориска конкуренција откако го совлада Август Рамос од Италија со резултат 3:1

Прес конференција по освоениот бронзен медал на Петар Спасеновски

Македонскиот каратист Петар Спасеновски кој освои бронзен медал на неодамнешното Европско првенство во Газиантеп, Турција е оптимист дека на следното големо натпреварување може да освои злато

Бронзен медал за Петар Спасеновски на Европското сениорско првенство

Еден од најдобрите македонски каратисти, го освои бронзениот медал на Европското првенство кое се одржа во Газиантеп, Турција. Тој во борбата за бронзата во категоријата до 84 килограми Мурат Оз славеше со 2-0

КФМ - Известувања

Прием кај директорот Мојсовски по освоените сребрени медали Стефан и Витомир на Светското првенство во Коња, Турција

Двата освоени сребрени медали на Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ на 12-тото Светско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 26-30.10.2022 година во Коња, Турција
повеќе

Прес конференција за Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 - Бар, Црна Гора

На прес конференцијата по настапот на младинската репрезентација на Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 04-06.11.2022 година во Бар, Црна Гора, селекторот за помлади сениори У21 во борби Александар Кузмановски го изрази своето задоволството
повеќе

Успешен настап на Балканското првенство за кадети, јуниори и У21 во Бар, Црна Гора

На Балканското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржа од 04-06.11.2022 година во Бар, Црна Гора, македонската младинска репрезентација постигна уште еден значаен успех освојувајки 12 медали од кои: 7 златни, 2 сребрени и 3 бронзени медали
повеќе

Сребрени медали за Стефан и Витомир на Светското првенство во Коња, Турција

На последниот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сеноири У21, настапија двајцата наши натпреварувачи кој во финалето во категорија -84 кг настапи Витомир Трајковски против италианецот Фиоре Матео иако го даде својот максимум не беше доволно да извојува победа и да освои златен медал , на крај резутатот заврши 4-1 за италианскиот репрезентативец . Витомир Трајковски е вицешапион на Свет во карате во својата категорија
повеќе

Финале за Стефан Стојановиќ и Витомир Трајковски

Одлични вести на третиот ден од Светското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што се одржува во Коња, Турција. Нашите репрезентативци во У21 категориите во -84 кг на Витомир Трајковски и во +84 кг на Стефан Стојановиќ двајцата успеаа да се изборат во финале на најелитното младинско првенство во светот.
повеќе