Државно и Плеј оф првенство за сениори 2024

Во деновите 30.03 и 06.04.2024 година во салата „Крсте Мисирков“ во населбата Ченто во Скопје се одржаа Државното првенство и Плеј оф првенството за сениори

И двата тима се закитија со бронзени одличја на последниот ден од Балканското првенство за сениори

Националниот состав заврши со своите настапи на Балканското карате првенство за сениори и ветерани што се одржуваше од 23-25 февруари 2024 година во Подгорица, Црна Гора. Вкупно освоени се седум бронзени медала а на последнио ден и машкиот и женскиот кумите тим освоија бронзени медали

Уште 3 бронзени медали на Павлов, Весели и Михајлов од Балканското првенство во Подгорица

И вториот ден од Балканското првенство за сениори што се одржува во Подгорица, Црна Гора заврши успешно. Нашите епрезентативци Фахик Весели, Емил Павлов и Љупче Михајлов освоија 3 бронзени медал

Бронзени медали од Вероника Костовска и Викторија Јовановска на балканското карате првенство за сениори и ветерани

На првиот ден од Балканското првенство за сениори и ветерани што се одржува во Подгорица, Црна Гора, Вероника Костовска и Викторија Јовановска освоија бронзени медали во категоријата до 61 килограм во борби

Витомир Трајковски на прием во Агенцијата за млади и спорт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, денес организираше прием за македонскиот каратист Витомир Трајковски кој пред три дена освои сребрен медал на Европското првенство У-21 во Тбилиси, Грузија

Обезбедено финале на Европското првенство во Грузија, Тбилиси

На Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 нашиот репрезентативец Витомир Трајковски во категоријата У21 обезбеди финале по дуелот со босанецот Халил Салиловиќ со резултатат 2:1 за Витомир.

Младинската репрезентација отпатува на ЕП во Грузија, Тбилиси

Нашата младинска репрезентација отпатува за Европското првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што ќе се одржи од 9-11.02.2024 година во Тбилиси, Грузија

Одржан зимскиот судиско-тренерски семинар

На 27 и 28 јануари во организација на Федерацијата се од одржа судиско тренерски семинар. На првиот ден од семинарот беше организирано предавање за тренерите и судиите. На истиот успешно положија теоретски и практично 5 судии во кати и борби

Избрани најдобрите спортисти, тренери и клубови за 2023 година

Карате федерацијата на Македонија на гала свеченост ги избра најдобрите за 2023 година. Најдобриот македонски каратист на сите времиња, Емил Павлов повторно е избран за најдобар каратист на Македонија во борби, додека Ангела Мојсовска го доби признанието кај дамите.

Прв заеднички тренинг пред настапот на ЕП во Грузија, Тбилиси

Во салата на КК „Олимпик спорт 2007“ во населбата Лисиче во Скопје се одржа првиот заеднички тренинг од планираните три пред претстојното еврпско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21 што ќе се одржи од 09-11.02.2024 година во Тбилиси, Грузија

Информација за пререгистрација на натпреварувачи за зимски преоден рок

Согласно Член 21 од важечкиот ПРАВИЛНИК ЗА РЕГИСТРАЦИЈА НА КАРАТЕ КЛУБОВИ И НАТПРЕВАРУВАЧИ, натпреварувачите кои сакаат да го променат клубот во кој членуваат, тоа може да го сторат согласно одредбите од Правилникот и тоа во термините кои се определени како преодни рокови

Дејан Чолески е новиот претседател на Карате федерацијата на РС Македонија

Карате федерацијата на РС Македонија на ден 26 ноември 2023 година, во конгресната сала на домот на хуманитарните организации „Даре Џамбаз“ во Скопје, се одржа вонредно изборно Собрание

Карате федерацијата на Македонија врачи Златна плакета за успешната соработка со НЛБ Банка АД Скопје

Во знакот на добрата соработка, генералниот директор на НЛБ Банка АД Скопје господинот Бранко Грегановиќ неделава оствари средба со претставници на Карате федерацијата на Македонија.Од страна на Александар Кузмановски, селектор за сениори во борби и Игор Миноски, стручен соработник на Федерацијата беше врачена Златна плакета во знак на досегашната успешна соработка со надеж таа да продолжи и да се продлабочи

Демант од селекторот во борби за сениори, Александар Кузмановски

Ја известуваме јавноста дека Александар Кузмановски како селектор на сениори во Карате федерација на РС Македонија и стручниот тим на националната селекција во дисциплината борби не направиле никаква неправилност или непрофесионалност во врска со настапот на сениорската карате репрезентација на Македонија на неодамна одржаното светско првенство во Будимпешта како што изјави Карате клубот „Макпетрол“ и тренерот на КК „Макпетрол“, Бошко Заборски

Демант до здружението „Карате унија на албанците на Северна Македонија“

Во врска со дадената објава на здружението „Карате унија на албанците во Северна Македонија“ за неодобрување на одржување на таканареченото сеалбанско првенство на ден 26.11.2023 година го објавувамe следниот демант укажувајќи дека во целост се изнесени невистини и погрешни толкувања и тоа

Младинските Државно и Плеј оф првенства ги определија натпреварувачите за настап ЕП во Грузија

Во салата „Антон Димитров“ во општината Буте изминатите два викеднда се одржаа двете првенства за кадети, јуниори и помлади сениори У21, кои ги определија репрезентативците кои ќе настапат на следното Европско првенство за кадети, јуниори и помлади сениори У21, што ќе се одржи од 09-11.02.2024 година во Тбилиси, Грузија

Последен тренинг пред почекот на СП во Будимпешта

Одржан и последен тренинг во Будимпешта пред официјалниот почеток на светското сениорско првенство. Се протече во најдобар ред, атмосверата во репрезентацијата е на виското ниво

Прес конференција пред настап на СП за сениори што ќе се одржи во Будимпешта, Унгарија

Пред поаѓање за најзначајниот настан за оваа година - 26тото светско првенство за сениори што ќе се одржи од 24 до 29 октомври 2023 година во Будимпешта, Унгарија во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција

Сениорската репрезентација подготвена за настап на Светското првенство во Будимпешта

Сениорската репрезентација ги спроведува завршните подготовски пред настапот на Светското првенство што ќе се одржи од 24-29.10.2023 година во Будимпешта, Унгарија